Dużą zaletą zabiegów z wykorzystaniem tkanki tłuszczowej jest to, iż jej dawcą i biorcą jest ta sama osoba. To znacznie redukuje szanse na wystąpienie uczulenia lub reakcji alergicznej, ponieważ zastosowany materiał autologiczny jest biokompatybilny z organizmem pacjenta. Z pomocą wspomnianej tkanki można wykonać wiele zabiegów, w tym również zadbać o odmłodzenie wizerunku osoby pragnącej uzyskać łagodniejsze rysy twarzy i nadać jej młodzieńczej objętości. Czym zatem jest lipotransfer i czym różni się od liftingu wolumetrycznego twarzy?
Czym jest lipotransfer?
Lipotransfer, znany również jako lipofilling, jest zabiegiem medycyny estetycznej polegającym na pobraniu tkanki tłuszczowej od pacjenta i przygotowania jej do dalszego wykorzystania. Mowa tutaj o przeprowadzeniu procedury jej oczyszczenia i stworzenia preparatu, który będzie gotowy do kolejnej części zabiegu. Omawiany materiał autologiczny jest następnie wstrzykiwany w obszar, który wymaga zwiększenia objętości.
Omawiana procedura i biokompatybilny materiał jest również stosowany w sytuacji, gdy u pacjenta pojawiły się miejscowe zwłóknienia w wyniku uszkodzenia tkanek bądź na jego skórze występują nieestetycznie prezentujący się blizny.
Tkanka tłuszczowa stosowana w lipotransferze nie jest materiałem toksycznym, a także wykazuje właściwości regeneracyjne. Dużą zaletą jej wykorzystania jest również fakt, iż bardzo rzadko zdarza się sytuacja, aby tego materiału biologicznego było niewystarczająco do zwiększenia objętości tkanek.
Lipotransfer można wykonać u pacjentów, którzy chcą zredukować oznaki starzenia się skóry, zrewitalizować tkanki, a także poprawić kształt, czy zmniejszyć ubytki tkanki tłuszczowej wpływające na finalny wygląd twarzy.
Na czym polega lifting wolumetryczny twarzy?
W przypadku liftingu wolumetrycznego twarzy założenia są podobne. Pacjenci, którzy decydują się na tę procedurę, pragną odmłodzić swoją twarz przez złagodzenie zmarszczek, bruzd, zwiększenie objętości w okolicy oczu i policzków, a także poprawę konturów twarzy — szczególnie na kościach policzkowych i w obszarze żuchwy.
W tym zabiegu najczęściej korzysta się z syntetycznych wypełniaczy. Procedura ta ma także na celu uniesienie opadających tkanek przez ich optymalne nawilżenie lub wzmożenie procesu produkcji kolagenu i elastyny. Najczęściej w liftingu wolumetrycznym stosuje się kwas hialuronowy dodatkowo nawilżający i napinający skórę, czy kwas polimlekowy, który przyczyniają się do ujędrnienia skóry i uaktywnienia powstawania nowego kolagenu w skórze.
Należy dodać, iż coraz częściej tkanka tłuszczowa jest również naturalnym materiałem wykorzystywanym w liftingu wolumetrycznym. Pomaga on w uzyskaniu naturalnie wyglądających efektów i podanie preparatu, który najlepiej asymiluje się z naturalnymi tkankami.
Podstawowe różnice między zabiegami
Jedną z podstawowych różnić między wspomnianymi zabiegami jest to, iż w lipotransferze korzysta się wyłącznie z tłuszczu pacjenta, podczas gdy w liftingu wolumetrycznym stosuje się także inne substancje syntetyczne celem zyskania oczekiwanych rezultatów estetycznych.
Pod tym kątem należy także oszacować trwałość rezultatów wykonania obu zabiegów. W przypadku lipotransferu i zastosowanej tkanki tłuszczowej należy mieć na uwadze, iż pewna jej część może ulec wchłonięciu. Pozostała część będzie wpływała na efekt wizualny, który dzięki zastosowaniu tej elastycznej substancji będzie prezentował się naturalnie. Ponadto jeśli u pacjenta nie odnotowuje się dużych wahań wagi, aplikowana tkanka może pomóc w utrzymaniu trwałego efektu poprawy objętości twarzy.
Z kolei w przypadku liftingu wolumetrycznego efekt może prezentować się nieco inaczej, niż w przypadku tkanki tłuszczowej, a trwałość rezultatów będzie zależała od rodzaju i jakości zastosowanego wypełniacza.
Wybór metody poprawiającej wygląd twarzy będzie zależny od ewentualnych przeciwwskazań u pacjenta do wykorzystania jednej z nich, a także od tego, na jakich finalnie poprawkach wizualnych mu zależy. Jeśli chciałbyś porozmawiać z lekarzem o odmłodzeniu swojej twarzy, możesz umówić się na konsultację w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy.