Gradówka na oku – jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

Gradówka to jedno z najpowszechniejszych schorzeń, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów okulistycznych. Jej pojawienie wiąże się nie tylko ze sporym dyskomfortem, ale może również prowadzić do zaburzeń w zakresie prawidłowego widzenia. Dlatego też ważna jest szybka reakcja i podjęcie stosownego leczenia już w momencie zauważania problemu. W jaki sposób leczyć gradówkę i co leży u podstaw jej rozwoju?

Czym jest gradówka i jakie daje objawy?

Pod nazwą gradówka kryje się niewielki guzek lub zgrubienie, pojawiające się na górnych lub dolnych powiekach. Za jej powstanie odpowiadają gruczoły Meiboma, odpowiedzialne za produkcję wydzieliny, której zadaniem jest nawilżanie oczu i ich ochrona. Meibum, bo właśnie o tej wydzielinie mowa, to zupełnie naturalna substancja lipidowa. Niedrożność gruczołów Meiboma prowadzi jednak do odkładania się łoju w tym obszarze, co z kolei skutkuje rozwojem stanu zapalnego, a w konsekwencji powstaniem gradówki. Jej pierwszym objawem będzie delikatne zgrubienie, które ewaluuje w dalszych stadiach rozwoju w guzek, stając się jednocześnie źródłem nieprzyjemnych dolegliwości i dyskomfortu. Objawom tym towarzyszyć może również zawężenie pola widzenia.

Z takimi problemami zmagają się najczęściej osoby, noszące na co dzień soczewki kontaktowe. Rozwój gradówki może być również efektem zakażenia gronkowcem, na skutek którego dochodzi także do powstania jęczmienia. I to właśnie z jęczmieniem gradówka jest mylona najczęściej. Jednak, jak przeczytać można na stronie: plastykapowiekgdansk.pl, którą prowadzi Klinika Chirurgii Plastycznej Powiek Derm-Estetyka przy ul. Zakoniczyńskiej 18 w Gdańsku, z numerem kontaktowym: +48 500 430 484, leczenie gradówki zajmuje znacznie więcej czasu i wymaga większego zaangażowania.

Jak skutecznie leczyć gradówkę?

Gradówka oka nie jest schorzeniem, które trudno zdiagnozować. Wprost przeciwnie, jej wygląd i objawy są niezwykle łatwe w rozpoznaniu, a właściwa diagnoza pozwala na podjęcie stosownego leczenia. Niemniej jednak, jak czytamy na stronie: https://plastykapowiekgdansk.pl/gradowka-leczenie, leczenie gradówki wymaga sporej cierpliwości. Na szczęście współczesna medycyna doskonale radzi sobie z tego rodzaju schorzeniami, choć pierwsze efekty terapii nie pojawiają się szybko. Zmagając się z tym problemem, należy jednak powstrzymać się od wyciskania czy nakłuwania zmian ropnych, co może doprowadzić do powstania nieestetycznych blizn.

Zdecydowanie lepszym pomysłem będą natomiast ciepłe okłady i masowanie chorej powieki. Dzięki temu zgromadzona w tym miejscu wydzielina zostanie rozrzedzona, co ułatwi jej odpływ. Do takich okładów doskonale sprawdza się rumianek lub zielona herbata. Z kolei delikatny masaż zmienionego chorobowo miejsca ułatwi odetkanie gruczołów. Wykonując go należy pamiętać jednak, by uciskać gradówkę w stronę brzegu powieki, dbając jednocześnie o właściwą higienę rąk i sterylne materiały, jak np. gaza czy jednorazowe rękawiczki.

W jaki sposób przebiega chirurgiczne leczenie gradówki?

Jeśli domowe leczenie nie przyniesie pożądanych rezultatów, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Farmakologiczne sposoby radzenia sobie z problemem gradówki, sprowadzają się na ogół do stosowania maści, zawierającej w swoim składzie antybiotyk. Brak reakcji na leki może z kolei stanowić podstawę do zlecenia ingerencji chirurgicznej. Zabieg ten jest jednak stosunkowo łatwy, a miejscowe znieczulenie znosi obowiązek pozostawania na dłużej w klinice. Zasinienie, będące naturalnym skutkiem zabiegu, znika stosunkowo szybko, a dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się jeszcze kilka dni. Co ważne, chirurgiczne leczenie gradówki nie prowadzi do powstawania długotrwałych blizn. Nie należy więc zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż zaniedbanie problemu może stać się podłożem wielu poważnych schorzeń. Do tej grupy należy np. astygmatyzm, a nawet trwałe zaburzenia widzenia, powstających na skutek długotrwałego uciskania rogówki oka.

Rekomendowane artykuły