Ile kosztuje korekta krzywej przegrody nosowej?

Przegroda nosowa na ogół nie jest w pełni prosta, a niewielkie odchylenia od normy nie wpływają na komfort codziennego funkcjonowania. Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, gdy pojawia się znaczne skrzywienie, objawiające się wieloma nieprzyjemnymi skutkami. To przede wszystkim trudności z oddychaniem, ale również stałe niedotlenienie oraz regularne infekcje górnych dróg oddechowych. Ratunkiem dla pacjentów staje się wówczas korekta przegrody nosowej. Ile kosztuje taki zabieg i kiedy warto go rozważyć?

Czym objawia się krzywa przegroda nosowa?

Krzywa przegroda nosa może pojawić się zarówno jako problem wrodzony, jak i konsekwencja doznanych urazów. W pierwszym przypadku jej obecność będzie spowodowana wadami rozwojowymi lub uszkodzeniami, które pojawiły się w trakcie porodu. 

W drugim z kolei wada ta powstaje na skutek złamania nosa. O konsekwencjach takiego stanu rzeczy przeczytać można na stronie https://derm-estetyka.pl/krzywa-przegroda-nosa.html/, gdzie wymieniono najważniejsze objawy krzywej przegrody nosowej. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się:

  • bóle głowy, związane z ciągłym niedotleniem organizmu, 
  • bezdech senny i uporczywe chrapanie, 
  • częste infekcje górnych dróg oddechowych, 
  • zaburzenia w rozpoznawaniu smaków i zapachów,
  • krwawienia z nosa.

Jak leczy się krzywą przegrodę w nosie?

Leczenie krzywej przegrody nosowej sprowadza się do operacji, której celem jest korygowanie kształtu tego fragmentu ciała. Septoplastyka, bo tak właśnie określa się w medycynie chirurgiczną korektę przegrody nosowej, przeprowadzana jest przez otolaryngologa. Jest to zabieg rozległy, odbywający się w znieczuleniu miejscowym. Warto podkreślić jednocześnie, że taka ingerencja chirurgiczna uważana jest za względnie bezpieczną, a powikłania pooperacyjne zdarzają się stosunkowo rzadko. Aby jednak ich uniknąć, warto oddać swoje zdrowie w ręce profesjonalistów, którzy nie tylko poinformują o potencjalnym ryzyku, ale również przeprowadzą zabieg tak, by uzyskać satysfakcjonujące efekty. Te z kolei polegają na całkowitym zniesieniu lub znacznym zmniejszeniu dolegliwości i dyskomfortu, a przez to również na poprawie jakości życia pacjenta. 

Ile kosztuje korekta przegrody nosowej?

Na koszty operacji krzywej przegrody nosowej składa się kilka czynników. Ogólnie można jednak uznać, że ceny takiej ingerencji wahają się w granicach ok. 6000 zł. Mogą one jednak wzrosnąć nawet do blisko 20 000 tys., jeśli zdecydujemy się na zabieg, obejmujący korekcyjną plastykę całego nosa wraz z przegrodą nosową, który wykonywany jest w renomowanych klinikach medycyny estetycznej. 

Ceny korekty przegrody nosowej zmieniają się również wraz z regionem, w którym przeprowadzana jest operacja. Dla przykładu w Grudziądzu za zabieg trzeba zapłacić ok. 4700 zł, we Wrocławiu i Krakowie cena wzrasta już do ok. 5250 zł, zaś w Warszawie za tego typu ingerencję chirurgiczną zapłacimy już blisko 5600 zł brutto.

Od czego zależą koszty operacji?

Jak nietrudno zauważyć, oszacowanie ostatecznych kosztów operacji krzywej przegrody nosa nie jest łatwy zadaniem. Na cenę wpływa bowiem kilka czynników, które w znacznej mierze determinują wysokość opłat. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:

  • rozmiar ingerencji chirurgicznej,
  • stopień skomplikowania problemu,
  • region, w którym wykonywany jest zabieg,
  • wybrana przez pacjenta klinika.

Biorąc pod uwagę powyższe rozbieżności, warto przeanalizować cenniki kilku placówek. Ostateczny wybór powinien być podyktowany jednak nie tylko atrakcyjną pod względem finansowym ofertą, ale również i zaufaniem klientów i opiniami tych, którzy mieli już okazję skorzystać z usług danej kliniki.

Czy septoplastyka jest refundowana przez NFZ?

Operacje, związane z krzywą przegrodą nosową, mogą zostać objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy wynikają one ze względów medycznych. NFZ może więc refundować zabieg chirurgiczny, sprowadzający się zarówno do przycięcia przerośniętych małżowin nosowych, jak i naprawy krzywej przegrody nosa, będącej wadą wrodzoną. Taka przegroda nie tylko utrudnia prawidłowe oddychanie, ale również zwiększa ryzyko uciążliwych dla pacjenta chorób. O refundację mogą również starać się osoby, które doznały urazu przegrody na skutek nieszczęśliwego wypadku. Warto podkreślić jednak, że w takim przypadku czas oczekiwania na zabieg zdecydowanie się wydłuży, co odczuwają zwłaszcza pacjenci z nasilonymi w znacznym stopniu dolegliwościami.

Czy warto poddać się septoplastyce?

Operacja plastyczna nosa to szansa zarówno na poprawę wyglądu zewnętrznego, jak i samopoczucia oraz samooceny, mających istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Septoplastyka pozwala na usunięcie przykrych dolegliwości, takich jak uczucie ciągle zatkanego nosa, bóle głowy, chrapanie i powtarzające się infekcje. Warto rozważyć taką decyzję, zwłaszcza że wskazania medyczne są podstawą do uzyskania refundacji. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozwiane zostaną z pewnością w trakcie specjalistycznej konsultacji ze specjalistą, z której należy skorzystać, by poprawić jakość życia i swobodnie zaczerpnąć świeżego powietrza.

 

Rekomendowane artykuły